2024.10.16 godz. 19:22 Bielsko-Biała, Śląskie

Czy mogę zwrócić pojazd z tytułu rękojmi zakupiony u osoby prywatnej?

Wyjaśnienie sytuacji

14.10 zakupiłam używany samochód od osoby prywatnej i wróciłam nimi samodzielnie na kołach. Samochód zgodnie z ogłoszeniem miał nie wymagać wkładu finansowego. 16.10 chciałam pierwszy raz wsiąść w samochód i jechać nim i on już nie odpalił z niewiadomych przyczyn. Na ten moment jest niesprawny. Mogę w tym przypadku zwrócić samochód z tytułu rękojmi i domagać się zwrotu kosztów zakupu? Jakie są koszty takiej sprawy, jeśli właściciele nie będą chcieli załatwić tego polubownie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Paź 2024 20:21

Rękojmia oczywiście obejmuje sprzedaż pomiędzy osobami fizycznymi, jednakże w pierwszej kolejności przysługuje Pani prawo do żądania obniżenia ceny (wartość ewentualnej naprawy lub wymiany wadliwych części) bądź też wezwanie do naprawy lub pokrycia jej kosztów przez sprzedającego. Dopiero jeśli naprawa wady przewyższa wartość pojazdu możliwe jest odstąpienie od umowy. Innym przypadkiem będzie celowe wprowadzenie w błąd kupującego. Jeśli potrzebuje Pani pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl