2023.10.25 godz. 12:10 Białystok, Podlaskie

Czy mogę zwrócić samochod osobie prywatnej kupiony przez osobę prywatną?

Wyjaśnienie sytuacji

Samochód kupiony 11 dni temu, po 7 się okazało że silnik jest na wymarciu, pompowtryski są do wymiany. Koszt samochodu 8 tysięcy, przy zakupie sprzedawca zapewniał że nic nie jest zepsute. Mechanicy ocenili stan na zły. Co zrobić w takiej sytuacji, czy mogę napisać smsa do sprzedawcy z prośbą o naprawę bądź zwrot. Czy musi to być pismo za potwierdzeniem odbioru? Smsa odczyta, ale nie mam pewności że adres do korespondencji jest jego , po kupnie już zostały wymienione filtry i oleje. Jeżeli nie będzie chciał zwrotu i naprawy jak wygląda sprawa cywilna? Co jeżeli się nie stawi na rozprawie ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2023 12:18

W przypadku wad ukrytych, kupującemu przysługują roszczenia z rękojmi (obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy). Istotny jest rodzaj ujawnionych wad oraz treści zawartej umowy sprzedaży, jak również stanu technicznego, z którym mógł się Pan zapoznać przed transakcją. W pierwszej kolejności proszę ustalić wartość ujawnionych wad i na tej podstawie albo złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny (i wezwać do zapłaty) albo o odstąpieniu od umowy. Wszystkie czynności należy wykonać pisemnie, najlepiej listem poleconym.