2022.12.13 godz. 20:26 Białystok, Podlaskie

Pytanie o nick internetowy

Wyjaśnienie sytuacji

Czy mógłbym zadać bezpłatne zapytanie?. Czy nick na czacie internetowym można pomówić? jeśli jest nick ~kurczak który wyzywa na czacie a ja mu piszę że zglosze to co napisał do admina czata,a on mi na to że to pomówienie i zglosi sprawe do prokuratury i cyber kgp. A mój nick to ~indyk , Więc jeśli serio coś takiego jest, to czy nick kurczak może zglosic że indyk go pomawia? Czy musi być wskazana konkretna osoba z imienia czy nazwiska a nick pod to nie podchodzi bo nick to nie os fizyczna czy prawna. ?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Gru 2022 20:17

Dzień dobry, przede wszystkim należy pamiętać, że pod każdym nickiem kryje się jakaś konkretna osoba, która (o ile jest pełnoletnia) odpowiada za swoje zachowanie. Jak zapewne Pan doskonale zdaje sobie sprawę, internet daje jedynie pozór anonimowości, a ustalenie czyichś danych personalnych nie jest czymś niemożliwym. Czyn, o którym Pan pisze stypizowany jest w art. 212 kk, a jego ściganie następuje z oskarżenia prywatnego. Oznacza to mniej więcej tyle, że aby sprawca mógł za niego odpowiedzieć, pokrzywdzony musi samodzielnie sformułować akt oskarżenia.