2022.02.04 godz. 09:16 Gryfice, Zachodniopomorskie

Przedawnienie dlugu

Wyjaśnienie sytuacji

Czy mogli by mi Państwo pomoc obliczyć, kiedy dług z powodu nie płacenia czynszu w miesiącach 02-04 2018roku się przedawnia ? Czy w odpowiedzi na pozew wystarczy napisać że wnosze o przedawnienie ? Czy potrzebne są jakieś dodatkowe wyjaśnienia? Czy jeśli sąd nie uzna przedawnienia będzie nadal możliwość się tłumaczyć?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lut 2022 19:02

Dzień dobry! Opisane zobowiązania w mojej ocenie należy traktować jako zobowiązania okresowe i wymagalne prawdopodobnie w okresie od marca (czynsz za luty) do maja (czynsz za kwiecień) 2018r. - według znowelizowanych w 2018r. kodeksu cywilnego roszczenia takie przedawniają się z zastosowaniem 3-letniego okresu przedawnienia na koniec roku kalendarzowego, czyli w tym przypadku z dniem 31 grudnia 2021r. (liczy się data wniesienia pozwu). Oprócz zarzutu przedawnienia istnieje możliwość powoływania się w odpowiedzi na pozew na inne argumenty istotne dla sprawy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)