2023.04.26 godz. 12:03 Tarnobrzeg, Podkarpackie

Czy moj brat moze przepisac na siebie czesc spadku po ojcu bez mojej obecnosci, zgody lub podpisu? Czy moze w jakikolwiek sposob pozbawic mnie spadku?

Wyjaśnienie sytuacji

Po ojcu zostaly w spadku 2 dzialki. Na jesnej jest dom druga jest pusta. Do tego grunty rolne. Calosc zostala podzielona przez sad miedzy mnie brata i nasza matke po rowno. Teraz brat chce to wszystko poprzepisywac u notariusza. I tu powstal problem z domem. Brat uwaza ze on powinien przepisac dzialke z domem na siebie. Za powod podaje ze on tam teraz mieszka i zajmuje sie matka. Ja nie mam nic przeciwko ale uwazam ze powinienem otrzymac jakas rekompensate (czesc wartosci domu). Matka wymaga leczenia na ktore brat sie nie chce zgodzic. Mieszkam w Anglii a brat w Polsce. Ma to znaczenie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Kwi 2023 10:55

W opisanej sytuacji konieczne jest postępowanie - dział spadku wraz ze zniesieniem współwłasności w nieruchomości. Oczywiście najkrozystniejsze dla Pani będzie spłata przez brata części udziałów w spadku. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl