2022.01.29 godz. 14:35 Orzysz, Warmińsko-mazurskie

Czy mój mąż przy rozwodzie będzie miał jakieś prawa do ziemi i domu jakie zostały zapisane dla mnie w darowiznę przez moich rodziców?

Wyjaśnienie sytuacji

Mamy wspólność majątkowa z mężem. W trakcie trwającego już naszego małżeństwa, moi rodzice przepisali jako darowizna tylko na mnie dom z podwórkiem w zamian za dożywotni dochówek ich. Dom wymagał generalnego remontu którego wraz z mężem dokonaliśmy. Czy teraz w razie rozwodu, mąż będzie miał jakieś prawa do tego majątku? Nadmienię ze nawet nie jest zameldowany w tym domu i żadne rachunki bieżące nie widnieją na niego. Jest tylko kilka faktur za materiały remontowe na niego.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2022 11:15

Zgodnie z art. 33 punkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę. W przypadku rozwodu to Pani będzie właścicielem domu. Niemniej mąż będzie mógł dochodzić roszczenia finansowego o zwrot nakładów poczynioną na Pani nieruchomość. Niemniej będzie musiał swoje roszczenie odpowiednio udokumentować i udowodnić przed sądem.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)