2023.03.27 godz. 01:30 Wrocław, Dolnośląskie

Czy mój ojciec nadal jest zobowiązany do płacenia alimentów?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam 22 lata, niedawno zakończyłam edukacje i aktualnie, ze względu na brak możliwości dojazdu - nie pracuje. Mój ojciec zaprzestał płacenia alimentów bez decyzji sądowej. Czy jest zobowiązany do wypłaty zaległych alimentów aż do momentu, w którym dostanie sądowną zgodę na zaprzestanie? I czy jeśli jestem chwilowo osobą bezrobotną nadal powinien mi je płacić? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam :)

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Kwi 2023 12:52

1. Tylko po orzeczeniu sądu w zakresie uchylenia obowiązku alimentacyjnego, ojciec może przestać płacić alimenty 2. fakt, że nie jest Pani bezrobotną nie ma decydującego znaczenia dla obowiązku alimentacyjnego. Jeśli ma Pani zdolności zarobkowe (a z całą pewnością takie Pani posiada), sąd uchyli alimenty