2022.09.20 godz. 12:17 Wrocław, Dolnośląskie

Czy moja Malzonka odpowiada za moje długi sprzed Małżeństwa?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry Mam taki problem. Bardziej pytanie. Wstąpiłem w związek małżeński w tym roku. Ale posiadam zadłużenia dosyć znaczne sprzed małżeństwa, one powstały ponad 10 lat temu. Moje pytanie dotyczy tego czy obecna Malzonka może być pociągnięta do spłaty tych długów przez komornika. Tzn czy może zająć jej pensje itd.? Drugie pytanie, Malzonka chce teraz kupić teraz część nieruchomości, czy jeśli wejdzie w jej posiadanie, to czy automatycznie jako jej mąż, nie mamy rozdzielczości spisanej, zostanę współwłaścicielem i wtedy komornik może zająć ta nieruchomość za długi sprzed małżeństwa? Dziękuję bardzo z góry za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Wrz 2022 08:50

Dzień dobry, jeżeli chodzi o pierwsze pytanie, to odpowiedź brzmi nie - żona nie będzie odpowiadała za Pana długi zaciągnięte jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Co do drugiej kwestii, to jest ona nieco bardziej skomplikowana. W przypadku powstania współwłasności małż. na nieruchomości, komornik będzie mógł ją zająć, natomiast dalsze czynności egzekucyjne zostaną podjęte dopiero po przedstawieniu tytułu wykonawczego przeciwko żonie (co nie nastąpi, jeżeli nie wyrażała ona zgody na zaciągnięcie zobowiązań).Zdeterminowany wierzyciel może jednak domagać się także zniesienia współwłasności. Pzdr