2023.02.17 godz. 12:31 Morąg, Warmińsko-mazurskie

Czy moja partnerka może skorzystać z ulgi prorodzinnej na dwoje dzieci?

Wyjaśnienie sytuacji

Moja partnerka ma dwoje dzieci, pierwsze w wieku 19 lat i drugie w wieku 10 lat. Problem polega na tym, że pierwsze dziecko ma ze swoim jeszcze formalnie mężem z którym od 10 lat nie żyje razem (jej mąż pracuje i mieszka na stałe w Irlandii a ona w Polsce) zaś drugie dziecko ma z byłym partnerem, który obecnie przebywa poza granicami kraju i nie ma żadnego z nim absolutnie kontaktu. W tej skomplikowanej sytuacji moje pytanie brzmi, czy może ona rozliczyć się z PIT-37 i otrzymać zwrot podatku, mimo, że jej dochód roczny wynosi poniżej 30 tyś złotych?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lut 2023 13:55

dzień dobry, tak może. W przypadku gdy zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi, podatnik ma prawo otrzymać różnicę między kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Jest to tzw. dodatkowy zwrot ulgi, który jest limitowany i nie może przekroczyć sumy kwot zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podlegających odliczeniu (wykazanych przez płatnika lub samodzielnie wpłaconych do ZUS lub do zagranicznych systemów ubezpieczeń).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)