2022.05.09 godz. 16:06 Lublin, Lubelskie

Czy moje rodzeństwo możesz wymagać odemnie zachowku?

Wyjaśnienie sytuacji

Dostałam darowiznę od rodziców w 2008 roku, tato zmarł 10 lat temu. Nie mieszkam w Polsce, mama jest ze mną. Co dokładnie należy do mnie, czy mam opiekować się rodzicem 24 gdz. Czy tylko zapewnić mu mieszkanie i media. Rodzeństwo po 15 latach twierdzi że źle zajmuje się mama, chcą pieniędzy. Jaki jest mój obowiązek? W akcie notarialnym mam napisane.. "nieodpłatna dożywotnią i nie podzielna służebność"..

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Maj 2022 11:32

Jeśli nie jest to umową dożywocia o darowizny obowiązek opieki nad mamą ma Pani taki sam jak reszta rodzeństwa. Pani ma jedynie obowiązek umożliwienia mamie nieodpłatnego korzystania z nieruchomości. Zwracam jednak uwagę, że rodzeństwu po śmierci rodziców będzie przysługiwał zachowek od Pani.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)