2022.02.20 godz. 06:46 Warszawa, Mazowieckie

Czy możemy egzekwować wpłatę zadatku od kupującego w ramach zadośćuczynienia? Ponieśliśmy koszty czynszu na kolejny miesiąc.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie umowy przedwstępnej. Mąż wraz ze swoim bratem sprzedają mieszkanie, którego są właścicielami. Doszło do podpisania umowy przedwstępnej z zadatkiem z kupującym, w której kupujący był zobowiązany do wpłaty zadatku przelewem do wyznaczonej daty zawartej w umowie. Ze względna odległość i ciąg zdarzeń mój mąż nie mógł być na podpisaniu umowy przedwstępnej i upoważnił do tego swojego brata. Kupujący ostatecznie zadatku nie wpłacił, a w dniu, w którym był wyznaczony termin zapłaty wysłał do męża e-mail, iż rezygnuje z zakupu „bo go to przerosło.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2022 11:16

Mogą Państwo żądać naprawienia szkody albo dochodzić zawarcia umowy sprzedaży.