2022.04.22 godz. 16:07 Warszawa, Mazowieckie

Czy możliwe jest przekazanie nieruchomości osobie trzeciej w napisanym odręcznie testamencie? Czy taki dokument nosi jakąkolwiek moc prawną?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Moja sąsiadka, starsza, schorowana pani, która się opiekuję, powiedziała, że zapisała w testamencie, że po jej śmierci,chce abym otrzymał jej mieszkanie. Sąsiadka nie ma dzieci, a jej mąż zmarł. Z racji, że ani nie jestem z nią spokrewniony, a testament jest napisany odręcznie (nie u notariusza) chciałem uprzejmie zapytać,czy takie deklaracje z jej strony można traktować poważnie? Czy taki testament ma jakąkolwiek moc prawną? Czy trzeba się z nim potem udać do sądu? Jeśli tak to jakiej wysokości podatek będę musiał zapłacić? Jakie są kolejne kroki? Dziękuje za podpowiedź!

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Małyszko

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Kwi 2022 17:31

Warunkiem ważności testamentu "ręcznego" jest okoliczność, iż musi zostać w całości napisany odręcznym pismem spadkodawcy. Należy pamiętać, żeby testament podpisać i opatrzyć datą.