2024.03.26 godz. 12:26 Szczecin, Zachodniopomorskie

Czy można kogoś wyrzucić z domu na ulice, jeśli posiada swój procent w spadku ?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Jakiś czas temu zmarł mój ojciec. Od tego czasu matka która ma większość własności mówi o sprzedaży domu. Rodzice nie mieszkali razem, ale matka jako żona ma większość własności w obecnej chwili. Reszta jest podzielona między nas tj dzieci. Czy matka może zażądać,żebym się wyprowadził przed sprzedażą domu, nie zapewniając mi żadnego miejsca do zamieszkania ? Dodam,że jako jedyny posiadam meldunek w miejscu zamieszkania i mieszkam tutaj całe życie. Matka nie interesowała się domem przez całe życie. A teraz nagle słyszę,że będę musiał się wyprowadzić przed sprzedażą. Czy może tak zrobić ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Kwi 2024 12:57

Matka może raczej prosić, a nie żądać. Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli ma prawo do korzystania z tego co wspólne. Należy tak z tego korzystać, aby dało się to pogodzić z korzystaniem przez pozostałych współwłaścicieli. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia odnośnie do korzystania czy sprzedaży, to można żądać aby sąd rozstrzygnął spór - na podstawie art. 210 Kodeksu cywilnego. Z wyrazami szacunku