2020.09.23 godz. 11:38 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Czy można odwołać wcześniejszą decyzję sądu? Czy można odebrać prawo do spadku bratowej,na podstawie ważnego testamentu?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry. Chcielibyśmy , tzn. mój najstarszy brat i ja: -założyć sprawę o spadek po naszej mamie († 2020) -odebrać prawo do spadku bratowej, która weszła w posiadanie 1/2 poprzez decyzję sądu(07.2018), która opierała się na akcie notarialnym, gdzie stoi zapis mieszkania na naszego ,zmarłego, brata († 2018). Akt notarialny został sporządzony (05.2013), na rok po wystawieniu zaświadczenia (03.2012) od lekarza neurologa, gdzie stoi: że nasza mama"jest osobą przewlekle chorą z zaburzeniami pamięci i nie jest w stanie załatwiać swoich spraw w urzędach". Po śmierci naszej mamy znalazłem testament napisany własnoręcznie przez naszą mamę, gdzie stoi, że mieszkanie jest zapisane na naszego zmarłego brata. Kto dziedziczy następny, po jego śmierci i czy można przeprowadzić w tej sytacji nową sprawę spadkową, gdzie odebrano by prawo do spadku bratowej? Czy istnieje możliwość zatrzymania jakichkolwiek poczynań prawnych prowadzonych przez bratową ,a dotyczących spadku po mamie i sprzedaży jej części udziału z mieszkania? Czy mamy szansę na przeprowadzenie sprawy i wygrania w tej sytuacji? Posiadam dowody na nieuczciwe i podłe postępowanie bratowej, w stosunku do naszej mamy- w wyniku interwencji Miejskiego Osrodka Pomocy Spo lecznej po stwierdzeniu niewydolności opiekuńczej osoby (alkohol) została umieszczona w prywatnym Domu Opieki. Po dwóch miesiącach, jako że sytuacja była wyjątkowa umieszczono ją w DPSie, gdzie niedługo po tym zmarła. Pzdrawiam serdecznie. Andrzej Nowak

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Wrz 2020 15:39

Dzień dobry, sprawa jest skomplikowana i przekracza zakres porady internetowej, proszę się skontaktować z adwokatem w miejscu Pani zamieszkania. Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 33% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)