2021.09.24 godz. 10:36 Warszawa, Mazowieckie

Czy można przejąć kredyt na kedna osobe w przypadku gdy były chłopak nke chce regulować swojej części.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Moja żona ma kredyt hipoteczny we frankach z byłym chłopakiem. Mieszkanie jest wynajmowane ale suma którą otrzymuje za wynajem nie pokrywa całości raty wiec trzeba jeszcze dopłacać. Niestety były chłopak nie spłaca części należności i moja żona musi sama dopłacać reszte należnej kwoty. Czy jest możliwość drogą sądową rozwiązać jakoś tę sprawę?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Wrz 2021 15:04

Dzień dobry! Sprawa jest wielopłaszczyznowa - w pierwszej kolejności proszę ustalić, kto jest wpisany jako właściciel nieruchomości z którą związany jest kredyt hipoteczny (żona, żona z byłym partnerem, czy były partner). W opisanym stanie zobowiązanie z tytułu kredytu ma najprawdopodobniej charakter solidarny, co oznacza że wierzyciel - bank - może dowolnie wybrać sobie czy będzie egzekwował świadczenie od wszystkich dłużników, od części też od jednego z nich - wzajemne rozliczenia między dłużnikami są ich wewnętrzną sprawą. Dla uporządkowania sprawy sugerowałbym uregulowanie sprawy c.d.n.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)