2022.02.06 godz. 16:38 Sosnowiec, Śląskie

Czy można przekształcić darowiznę w dożywotnią opiekę?

Wyjaśnienie sytuacji

Mój dziadek ma dwie córki oraz 3 wnucząt (pełnoletnich). Pod koniec 2017 r. przepisał mieszkanie wnuczce (darowizna - mieszkać będzie tam do śmierci). Darowizna dotyczyła spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Chcemy przekształcić to mieszkanie w odrębną własność. Na ten moment drugiej córce należy się zachowek (w przypadku śmierci). Chciałabym tego uniknąć (ze względu na brak zainteresowania oraz ze względu na to, że odziedziczą inną nieruchomość). Czy można zamienić to w darowiznę za dożywotnią opiekę (cofnąć, przekształcić)?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Lut 2022 18:40

Oczywiście darowiznę można cofnąć w przypadku zaistnienia rażącej niewdzięczności przez obdarowanego. Aby wyłączyć zachowek można wydziedziczyć córkę jeśli zaistnieją przesłanki lub umowę spadkową.