2022.02.22 godz. 15:24 Warszawa, Mazowieckie

Czy można przenieść prawo współwłasności z jednej działki na drugą?

Wyjaśnienie sytuacji

8 lat temu wybudowałam dom z garażem do którego muszę wjeżdżać po działce teściowej. Wcześniej nie było z tym problemu ale teraz teściowa nie pozwala po niej jeździć, żąda utwardzenia jej na mój koszt. Nie chce ona tez wystąpić o ustanowienie służebności . Posiadam jeszcze razem z nią we współwłasności inną działkę, która umożliwiałaby dojazd do mojego garażu z innej strony ale na to też nie chce ona pozwolić gdyż trzeba by było wyburzyć kawałek budynku gospodarczego, który stoi na tej wspólnej działce i dodatkowo musiałaby ona przechodzić przez uliczkę aby dostać się na inną działkę. Moje pytanie brzmi: czy można przenieść współwłasność z działki , którą posiadam we współwłasności na ta drugą działkę , której nie jestem współwłaścicielem? Posłużyłaby ona jako dojazd do mojego garażu a koszty utwardzenia ponosilibyśmy razem.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lut 2022 10:28

Może Pan sprzedać lub darować swojej teściowej swój udział w jednej nieruchomości, a Pana teściowa może Panu sprzedać lub darować udział w swojej.