2022.10.21 godz. 20:17 Warszawa, Mazowieckie

Czy można samemu całkowicie wydziedziczyć się z rodziny?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Proszę o informację czy można samemu ubiegać się o prawne, całkowite wyłączenie z rodziny, tak żeby w świetle prawa nigdy od nich niczego nie odziedziczyć (ani spadku, ani ewentualnych długów)

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2022 11:29

Istnieje taka możliwość. Polskie prawo przewiduje umowę o zrzeczenie się dziedziczenia. Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia może być zawarta przez spadkobiercę ustawowego ze swoim przyszłym spadkodawcą. Na przykład dziecko może zrzec się dziedziczenia po jednym ze swoich rodziców.