2024.10.23 godz. 13:56 Warszawa, Mazowieckie

Wezwanie dłużnika do zapłaty

Wyjaśnienie sytuacji

Czy można samemu wezwać dłużnika do zapłaty?I jeżeli tak to jaki jest wzór?I co jeżeli nie znamy adresu tej osoby?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Paź 2024 14:24

Można samodzielnie wezwać do zapłaty. Nie ma jednego ustalonego wzoru. Może być np. następująco. "W związku z [źródło zobowiązania] wzywam Panią/Pana do zapłaty kwoty XXX zł z tytułu ... . Kwotę tę proszę wpłacić [forma wpłaty] do dnia ..." Jeżeli nie jest znany adres dłużnika, to trzeba go ustalić na podstawie danych, które się posiada. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, bo nie wiadomo z jakiego tytułu jest dług i jakie dane wierzyciel posiada. Wezwanie sugeruję wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru (żółta kartka). Z wyrazami szacunku