2021.04.09 godz. 20:01 Poznań, Śląskie

Czy można sporządzić testament u notariusza bez obecności spadkobiercow ustawowych z pierwszej linii?

Wyjaśnienie sytuacji

Umiera Ojciec 2 dorosłych dzieci okazuje się,że 3 lata wczesniej został sporzadzony testament u notariusza w którym zmarły przepisuje majątek siostrzeńcowi ,odbywa się to wszystko bez wiedzy spadkobierców z pierwszej linii czyli 2 dzieci.Czy taki testament jest wazny? Lub czy mozna starac sie o uniewaznienie takiego testamentu?Istnieja rowniez przypuszczenia iz spadkodawca zostal przymuszony do testamentu.Bardzo proszę o odpowiedz

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Kwi 2021 09:04

Dzień dobry! Zarówno w odniesieniu do testamentu notarialnego jak i własnoręcznego nie ma wymogu, aby byli obecni świadkowie przy jego sporządzaniu. W przypadku notariusza jest on zobowiązany do zweryfikowania, czy spisujący testament działa z dostatecznym rozeznaniem i czy nie występuje w sprawie błąd lub groźba bądź podstęp. Kwestionować treść testamentu można, jednak należy w tym zakresie wskazać dowody na poparcie stanowiska - jeśli istnieje podejrzenie "przymuszenia" to należy to wykazać np.: zeznaniami świadków, dokumentami etc.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)