2023.05.04 godz. 19:29 Zielona Góra, Lubuskie

Czy można sprzedać dom bez zgody wspolwlasciciela

Wyjaśnienie sytuacji

Ok 10 lat temu zakupiłam z mężem działkę budowlaną (cześć środków pochodziła z darowizny dla mnie od rodzicow). Postawiliśmy na niej dom. 2 lata temu odeszlam od męża z powodu jego alkoholizmu (w małżeństwie występowała tez przemoc ekonomiczna). Maz niemal szantazem zmusza mnie do jego sprzedazy. Chce zrobic to nawet bez mojej zgody. Pytanie 1: czy jest mozliwe by zrobil to sam? Czy taka umowa bedzie wazna? Pytanie 2: gdyby doszło do sprzedaży za obustronna zgoda, jaki wpływ będzie miała darowizna na podzial? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Maj 2023 12:26

dzień dobry, nie ma możliwości aby Pani mąż sprzedał sam nieruchomość bez Pani zgody, chyba że uzyska wyrok sądu. Co do podziału darowizna (jeśli była przekazana do majątku osobistego) ma duży wpływ na podział majątku.