2023.04.17 godz. 14:13 Poddębice, Łódzkie

Czy można sprzedać swoją połowę gospodarstwa mimo braku uregulowania spadku po zmarłym współmałżonku a nie było dzieci w małżeństwie?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Najpierw opiszę sytuację mojej cioci w której sprawie zadaję pytanie: 1. Bezdzietne małżeństwo ma gospodarstwo rolne. 2. Mąż umiera i cioci zostaje sama 3. Ponieważ nie mieli dzieci a zmarły miał sporo rodzeństwa więc sprawa spadkowa jego części jest skomplikowana. Ze względów finansowych (nie starcza emerytury na życie) ciocia chciałaby sprzedać swoją część. Czy ciocia może sprzedać połowę gospodarstwa mimo ze nie będzie uregulowana sprawa spadkowa po zmarłym? Oczywiście jeśli znajdzie się kupiec to miałby on prawo do 50% gospodarstwa. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Kwi 2023 10:20

Jeśli i o ile oboje małżonkowie byli współwłaścicielami, to oboje mają udział po 50%. W momencie śmierci jednego z nich, dziedziczeniu podlega tylko część stanowiąca własność zmarłego, czyli 50%. Drugie 50% nadal jest własnością żyjącego. Tym samym może on dobrowolnie rozporządzać swoją własnością, w tym również sprzedać swój udział. Warto jednak zastanowić się nad postępowaniem spadkowym i dalej działem spadku (poprzez licytację jako zniesienie współwłasności). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)