2022.05.19 godz. 10:23 Ujsoły, Śląskie

Czy można stac sie właścicielem domu poprzez zasiedzenie zrzekając się spadku po zmarłej mamie ktora nie była jego wlascicielka tylko jej zmarli juz rodzice?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, proszę o poradę. Mieszkam w domu rodzinnym od dziecka czyli 28 lat. Właścicielem tego domu byli moi zmarli dziadkowie, rachunki placila od ponad 30 lat mama bo babcia za życia jeszcze wyprowadziła się. Wszyscy zrzeklismy się spadku po babci ponieważ miala dlugi. 21.12.2021 moja mama zmarła, zostawiła po sobie dlugi wiec zastanawiam się czy nie zrzec się spadku po niej ale co wtedy z domem? Banki raczej go nie przejma bo nie byl własnością mamy? Moge tak mieszkać po prostu? Czy jest szansa aby przepisac dom na siebie poprzez zasiedzenie?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Maj 2022 12:57

Wszystko zależy od posiadanych dowodów, jeżeli będzie można udowodnić samoistne posiadanie przez okres 30 lat (opłacanie podatków, itp. przez mamę a teraz Panią/Pana), to można złożyć wniosek od sądu. W przypadku zainteresowania odpłatną pomocą w sporządzeniu wniosku, zapraszam do kontaktu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)