2023.01.04 godz. 06:06 Wodzisław Śląski, Śląskie

Czy można udostępniać cudze dane na mediach społecznościowych ?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Od jakiegoś czasu jeden z użytkowników Facebook robi o mnie filmy gdzie udostępnia je na swoich stronach i są one ogólnie dostępne. Filmy są opisane moim imieniem i nazwiskiem. We filmach jest pokazane moje zdjęcie, imię i nazwisko, kłamie na mój temat, pomawia o branie silnych leków lub „dropsów” czyli narkotyków, mówi na jakie choroby cierpię (informacje nie są ogólnie dost. wyciągnął to z prywatnej rozmowy), wyśmiewa moją chorobę w okrutny sposób, udostępnia prywatne wiadomości.Posiadam wszelkie filmy, zrzuty ekranu jak i prywatne wiadomości które wskazują na jego kłamstwa.Co zrobic?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Sty 2023 11:21

Dzień dobry, takie działanie można rozpatrywać na dwóch poziomach. Co do prawa cywilnego będzie to naruszenie dóbr osobistych - tu można żądać zaprzestania takiego działania, usunięcia jego skutków oraz zadośćuczynienia dla siebie lub na cel społeczny. Takie zachowanie może też wyczerpywać znamiona czynu zabronionego (przestępstwa) - w zależności od konkretnych okoliczności: stalkingu lub zniesławienia (to akurat przestępstwo z oskarżenia prywatnego). Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)