2020.07.06 godz. 21:16 Rzeszów, Podkarpackie

Czy można wyrzucić zameldowana osobę z domu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Rodzice zapisali córce dom z dożywotnia służebnością. W tym domu mieszka jeszcze wujek który jest zameldowany ale nie ma żadnych praw do domu. Cięgle się awanturuje , a córka wyjechała za grabice. Czy rodzice mogą go wyrzucić z domu i jeśli tak to droga sądowa czy jakoś inaczej przez gminę czy wogole nie mogą nic zrobić ? Czy tylko córka może się jakoś ubiegać o jego eksmisję czy coś w tym rodzaju czy mogą zrobić to rodzice jeśli jej narazie nie ma .

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lip 2020 13:37

Dzień dobry, meldunek nie ma tutaj znaczenia, to kwestia administracyjna. Jeśli ten Pan rzeczywiście nie ma tytułu prawnego w postaci umowy użyczenia lub najmu, to Właścicelka nieruchomości (córka) może złożyć pozew o eksmisję. Rodzice nie będą legitymowani czynnie w takim postępowaniu, mogą być ewentualnie świadkami w sprawie. Rodzice mogą jednak wystąpić z innym pozwem, tj. o opuszczenie mieszkania z art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, jeśli wujek stosuje przemoc (w tym słowną) i czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec