2023.06.15 godz. 14:47 Nakło nad Notecią, Kujawsko-pomorskie

Czy można żądać zniesienia współwłasności w tym przypadku?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mamy w domu od wielu lat bardzo konfliktową sytuację. Kiedy zmarł mój dziadek, nie zdążył zostawić testamentu wskutek czego na moment obecny 7/8 domu należy do mojej mamy, a 1/8 do jej siostry. Mamy części wspólne jak np. korytarz ale w świetle prawa są to dwa odrębne lokalne mieszkalne. Na drugim pietrze domu jej siostra ma swoje pomieszczenia za drzwiami. Jest ona alkoholiczką która ze swoim konkubentem robią wieczne libacje alkoholowe, bardzo uprzykrzają nam zycie. Syn siostry mamy ma sądowy zakaz zbliżania sie do nas. Widzę jak mama jest na skraju wytrzymałości psychicznej. Ciagle płacze. Czuje się okropnie w domu, który tak kocha i w który wsadziła całe serce. Podejmowaliśmy wszystkie możliwe kroki, aby pozbyć się ich. Dobrowolnie nie ma najmniejszej szansy, aby się dogadać. Moje pytanie brzmi czy istnieje jakakolwiek szansa, aby uzyskać sądowny nakaz sprzedaży lokalu mojej mamie przez jej siostrę? Pomimo osobnych dwoch lokali? Tak sie nie da żyć, nie zliczę ile było u nas interwencji policji i gróźb karalnych w nasza stronę. Prokurator umozyl sprawę, wszystko zdaje sie być na korzyść tych „państwa”, a moja rodzina jest strerroryzowana.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Cze 2023 16:07

Pytanie czy udział 1/8 w spadku jest równy powierzchni całego (drugiego) mieszkania. Być może siostra zajmuje więcej, niż przypadło jej w udziale (z opisu nie wynika, czy przeprowadzono już postępowanie o dział spadku). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl