2020.10.09 godz. 15:40 Koło, Mazowieckie

Czy mozna zawiesić i odroczyć wyrok pozbawienia wolności.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzien dobry. Czy po otrzymaniu wyroku i otrzymaniu zawieszenia i odroczenia wyroku pozbawienia wolności na 6 miesięcy i później na kolejne 6 miesięcy można starać się o całkowite zawieszenie wyroku? Kiedy mozna składać wniosek o dozor elektroniczny? Czy w trakcie zawieszenia można, czy jak najszybciej? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Paź 2020 21:37

Rozumiem że dwukrotnie zostało odroczone wykonanie kary pozbawienia wolności - zawieszenie jest innego rodzaju instrumentem na gruncie prawa karnego i tutaj nie mamy z nim do czynienia. Po dwukrotnym odroczeniu wykonania kary nie można się ubiegać o jej całkowite zawieszenie. Jedyną możliwością jest ubieganie się o wykonanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Wniosek taki można złożyć jedynie tylko wtedy, gdy kara pozbawienia wolności nie przekracza 1.5 roku. Można taki wniosek złożyć w trakcie biegu terminu odroczenia kary.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)