2024.03.22 godz. 06:39 Orzesze, Śląskie

Czy można zmienić darowiznę po śmierci jednego z rodziców

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzice przepisali dom bratowej,mama mieszka z nią do śmierci. Bratowa miała. pomagać mamie,niestety nie pomaga,źle traktuje, ubliża. Czy mama może zmienić to. Bratowa dom dostała po rozwodzie z bratem,ma tam nowych facetów Na początku byłam o to zła że ona dostał mój dom,ale teraz mi żalamy. Czy można zmienić,czy mogę zawalczyć o mamę i domj.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Kwi 2024 19:21

Jeżeli naganne postępowanie Bratowej świadczące o niewdzięczności trwa nie dłużej niż rok, to Mama może odwołać darowiznę w odniesieniu do swojego udziału. O tym mówi np. wyrok Sądu Najwyższego z 18.10.1995 (I CRN 152/95). Najlepiej dokonać tego przed notariuszem. Jeżeli Mama jest spadkobierczynią swojego Męża i w czasie Jego życia też miała miejsce niewdzięczność i nie minął rok od jej początku do śmierci, to można odwołać darowiznę również w części przypadającej zmarłemu mężowi. To wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 11.01.1996 (III CZP 191/95) Z wyrazami szacunku