2024.08.28 godz. 16:28 Warszawa, Mazowieckie

Czy można zostać ukaranym dwa razy za to samo?

Wyjaśnienie sytuacji

Brat odbywa karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Na początku maja została zapłacona grzywna za wykroczenie w wysokości 500 PLN. 29.07 został wydany wyrok dokładnie w tej samej sprawie (inna sygnatura akt) 6 miesięcy pozbawienia wolności. Miał wyjść z więzienia 9.09 i wychowawca mu powiedział że niestety opuści zakład dopiero w marcu 2025. Czy jest to zgodne z prawem?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Sie 2024 18:31

Dzień dobry, nie można być ukaranym dwa razy za ten sam czyn, choć z dwoma zastrzeżeniami. Po pierwsze należałoby zweryfikować dokładnie w aktach obu spraw czy nie są to jednak odrębne czyny zabronione przy tej samej sposobności. Druga zaś kwestia dotyczy tego, że wg Pana opisu pierwsza sprawa została uznana za wykroczenie, a wg orzecznictwa (wyrok SN z dnia 2 lutego 2012 r., IV KK 392/11) nie ma wówczas stanu powagi rzeczy osądzonej w sprawie karnej. Osobiście z tym stanowiskiem się nie zgadzam i próbowałbym je zwalczyć - tutaj przez kasację, np. z pomocą RPO. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)