2024.06.18 godz. 11:01 Kraków, Małopolskie

Czy musimy zapłacić wynajmującemu pełną sumę odstępnego?

Wyjaśnienie sytuacji

W umowie najmu są następujące wpisy: "Wynajmujący oddaje najemcy...cały lokal...do dnia 23 sierpnia 2024 r." oraz "umowa może zostać rozwiązana...z zachowaniem 2 miesięcznego okresu wypowiedzenia". Wypowiedzieliśmy umowę telefonicznie 11 czerwca informując wynajmującego, że wyprowadzimy się z końcem lipca. Z maila od niego zrozumieliśmy, że mamy zapłacić jeszcze odstępne i czynsz admin. za cały sierpień, wraz z mediami wg zużycia. Pytanie więc czy faktycznie musimy zapłacić za cały miesiąc czy może tylko część policzoną do 23 dnia lub nawet do dnia 11 równo po wypowiedzeniu umowy.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Cze 2024 14:05

Umowa powinna być wypowiedziana w takiej samej formie w jakiej była zawarta. Zatem jeżeli umowa jest pisemna, to i wypowiedzenie powinno być pisemne. W przeciwnym razie, wynajmujący może stwierdzić, że nie doszło do wypowiedzenia, a Państwo nie będziecie mieć na to dowodu. Zależy jak brzmią pełne zapisy o wypowiedzeniu. Jeżeli nie jest wskazane od kiedy się liczy okres wypowiedzenia, to wypowiadając umowę 11 czerwca 2024 r. skończy się ona 11 sierpnia. Jeżeli w umowie nie ma mowy o sumie odstępnego i z czym jest ona związana, to wynajmujący nie ma podstaw do jej żądanie. Z wyrazami szacunku