2020.07.05 godz. 19:46 Oświęcim, Małopolskie

czy muszę być pod telefonem na wakacjach z synem . Ustalone sądownie kontakty telefoniczne syna z ojcem.

Wyjaśnienie sytuacji

Według ugody : "Sąd zobowiązuje strony do każdorazowego wzajemnego informowania o przeszkodach w braku realizacji kontaktu w wyznaczonym dniu i godzinie ..." czy według tego jeśli powiadomię ojca dziecka ze wyjeżdżam z dzieckiem na wakacje np od 1.08 - 10.08 w góry i nie będę przy telefonie w tych dniach mogę spać spokojnie i nie przejmować się tym ze ojciec mojego syna odgraża mi ze to jest utrudnianie kontaktów i ze pozałuje ?Czy jednak to jest naruszenie kontaktów i musze odbierać telefony codziennie i dawać do telefonu ojcu syna.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lip 2020 21:05

Szanowna Pani, skoro ugoda przewiduje, że mogą wystąpić przeszkody co do realizacji kontaktu, to uważam, że powiadomienie o terminie wyjazdu wystarczy, a następnie wedle możliwości umożliwić ten kontakt telefoniczny lub nie. Zakładając nawet, że ojciec uzna to za naruszenie jego prawa do kontaktów, to w czarnym scenariuszu Sąd może co najwyżej zagrozić nakazaniem zapłaty sumy pieniężnej na rzecz ojca [art. 598(15) k.p.c.], a dopiero przy powtórnej takiej sytuacji wyda postanowienie o nakazie zapłaty [art. 598(16) k.p.c.]. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)