2022.05.18 godz. 11:48 Gniezno, Wielkopolskie

Czy muszę coś zrobić by odzyskać pieniądze po sądowym nałożeniu na oskarżonego obowiązku naprawienia szkody poprzez zapłatę na moją rzecz.

Wyjaśnienie sytuacji

W 2019 na stronie OLX.pl zostałem oszukany na kwotę +/- 650 zł. Sprawa trafiła na policje i niedawno dostałem pismo, w którym oskarżony oszukał też inne osoby które na tym piśmie widnieją i dostał wyrok. Co mnie interesuje to czy muszę gdzieś iść, coś zrobić by mieć pewność, że dostanę te pieniądze (Nie mam konta w banku więc zostaje poczta.) Czy pieniążki zostaną mi na pewno skądś wysłane. Punkt brzmi tak : "4. Na podstawie art 46 podpunkt 1 kk orzeka wobec oskarżonego X obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz Y kwoty 640 (sześćset czterdzieści) zł," Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Maj 2022 12:46

Dzień dobry, jeżeli wyrok jest prawomocny to skazany ma obowiązek naprawić szkodę - w tym przypadku zapłacić panu wskazaną kwotę. Jeśli skazany tego nie uczynił, to może pan skierować sprawę do egzekucji komorniczej. W tym celu musi uzyskać pan z sądu odpis wyroku z klauzulą wykonalności - złożyć odpowiedni wniosek. Następnie, kieruje pan do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji, do którego dołącza pan w/w tytuł wykonawczy.