2021.11.07 godz. 18:21 Rakowiec, Pomorskie

Czy muszę do sądu dac wniosek o stwierdzenie nabycia praw do spadku, nawet jeżeli nikt z rodziny się nie zrzeka?

Wyjaśnienie sytuacji

Mama zmarła 02.09.2021. Tata pozostał z 5 dzieci. Tata ma mieszkanie i kawałek gospodarstwa rolnego. Czy tata musi składać wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, nawet jeżeli dzieci nie zrzekaja się spadku? Czy to jest konieczne i czy musi być załatwione do pół roku po śmierci?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lis 2021 22:31

Nie ma terminu na złożenie do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku czy też sporządzenie poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Można to zrobić w dowolnym terminie. Natomiast okres 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy jest okresem w którym spadkobierca może odrzucić spadek składając odpowiednie oświadczenie u notariusza. Dlatego też Pani/Pana tata jeśli teraz nie chce to nie musi składać wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)