2019.11.04 godz. 09:37 Łódź, Łódzkie

Czy muszę się rejestrować do rejestru BDO?

Wyjaśnienie sytuacji

Planuję założyć firmę, w której będę wytwarzać produkty rozprowadzane w opakowaniach kartonowo-papierowych. Na etapie produkcji będę zużywać żywicę epoksydową, co wiąże się z produkcją odpadu w postaci puszki po tej żywicy. W punkcie 2 artykułu 51 ustawy o odpadach (podpunkt 4) jest napisane, że wpisowi do rejestru nie podlega transportujący wytworzone przez siebie odpady. Czy to znaczy, że jeśli będę odwozić swoje odpady do punktu utylizacji to nie muszę się rejestrować do BDO? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jacek Zandecki

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sty 2020 13:53

Pytanie jest bardzo obszerne. Najprawdopodobniej Państwa firma będzie podlegać wpisowi do BD co najmniej z tytułu wytwarzania odpadów, Kwestie związane z zużytym sprzętem byłby do dokładnej analizy. Jeśli użytkują Państwo samochody na firmę oraz bedzie emisja technologiczna to trzeba by jeszcze zarejestrować się w bazie zanieczyszczeń KOBIZE. Oczywiście poza rejestracja i w BDO i KOBIZE pozostaje okresowa sprawozdawczość. Konkrety można by określić po analizie Państwa firmy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)