2023.09.06 godz. 17:29 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Czy muszę spłacić dług zmarłego, jeśli spadku zrzekła się cała rodzina prócz mojej 5 letniej córki?

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa dot. zadłużenia zmarłego w ZUS. Komornik obliczył wartość majątku zmarłego na ok 100 tys zł. Dług w ZUS jest mniejszy, dostałam informację, że jako przedstawiciel mojej nieletniej córki muszę spłacić dług zmarłego, mimo iż nie posiadam orzeczenia sądu dzięki któremu mogłabym zarządzać majątkiem nieletniej córki. Ja zrzeklam się spadku po zmarłym w odpowiednim terminie. Majątek to ziemia i działki, nie mam więc możliwości szybkiego pozyskania pieniędzy na spłatę długu w ZUS.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Urszula Zych

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Wrz 2023 19:02

Jeżeli odrzuciła Pani spadek za siebie, to należy także odrzucić za córkę- jeśli jest po terminie to należy złożyć odpowiednie oświadczenie. Zapraszam do kontaktu z kancelarią.