2020.09.04 godz. 17:43 Żory, Śląskie

Czy muszę stawić się na rozprawę o DNA ?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Piszę do państwa z pytaniem związanym czy mam obowiązek się stawić na sprawie DNA jeśli ona jest Cywilna ? pisze że obowiązkowe niby od kiedy ? I czy nawet jeśli się udam na taką sprawę to muszę się poddać badaniom czy raczej nie ma takiego prawa które mnie do tego zmusi bo chroni mnie nietykalność cielesna ? Pewna dziewczyna przegrała sprawę ponieważ ja nie uznałem dziecka i go nadal nie uznam i nie podejmę się badań bo wiem że przez pół roku zdradzała mnie ze swoim ex partnerem i teraz próbuje na siłę mnie w to wmieszać.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Wrz 2020 20:58

Dzień dobry, ma Pan rację, że w procedurze cywilnej nie ma żadnego przepisu, który zmusiłby stronę do wzięcia udziału w badaniu. Jeśli więc odmówi Pan wzięcia udziału w badaniu, to Sąd musi się z tym pogodzić i wydać rozstrzygnięcie na podstawie innych dowodów. Nie jest jednak tak, że odmowa zgody na badanie nie będzie miała żadnego znaczenia. Sąd, wydając wyrok w sprawie, musi mieć na uwadze okoliczność, że kluczowy dowód w sprawie nie został przeprowadzony wskutek Pana odmowy. Sąd może w takim przypadku przyjąć za prawdziwe twierdzenia strony przeciwnej.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)