2023.04.05 godz. 15:52 Warszawa, Mazowieckie

Czy muszę współopłacać rachunki mojego wujka?

Wyjaśnienie sytuacji

Spadkobiercami domu po babci zostali mój ojciec oraz jego brat. Tata tam nie mieszkał, dom zamieszkiwał zawsze brat ojca oraz babcia. Mój ojciec oraz jego brat już nie żyją, teraz właścicielkami jestem ja oraz moja kuzynka (córka brata mojego ojca). Ojciec mojej kuzynki prowadził tam JDG - sklep spożywczy. Miał na swoją JDG podpisaną umowę za gaz - JDG jest już dawno zamknięta. Okazało się, że widnieje bardzo duża zaległość za gaz. Moja kuzynka oczekuje ode mnie, że pomogę jej w spłacie, bo jestem współwłaścicielką nieruchomości. czy jestem zobligowana do uczestnictwa w opłaceniu zaległości?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Kwi 2023 18:40

W mojej opinii, ponieważ spadkobierczynią zmarłego właściciela działalności jest Kuzynka, a zatem to ona przejęła w drodze spadkobrania zobowiązania wynikające z maasy spadkowej. Abstrahując, być może rozwiązaniem na przyszłość byłoby zniesienie współwłasności w ramach działu spadku. W razie pytań lub chęci działania, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl