2024.02.29 godz. 13:21 Chojnice, Pomorskie

Czy muszę zapłacić odszkodowanie uczelni za rezygnację ze studiów?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, W zeszłym roku byłam studentka AHE w Łodzi. Na początku 4 semestru wysłałam pisemna rezygnację ze studiów. Uczelnia odpowiedziała mi pismem o uiszczenie zaległej płatności za miesiąc poprzedni oraz o uiszczenie odszkodowania za rezygnację ze studiów, która wynosi kwotę za cały semestr. Nie mniej jednak po konsultacji z rodzicami zapłaciłam tylko za zaległy miesiąc, bo to zrozumiałe. Kazali mi jednak nie płacić tak zwanego im odszkodowania ponieważ po przejrzeniu internetu było podobno to nie zgodne z prawem. Minął rok a uczelnia straszy mnie sądem. Co robić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Lut 2024 14:55

Uczelnia nie ma prawa żądać opłaty za usługę, której nie świadczyła. Nie można mówić również o odszkodowaniu, ponieważ nie sposób w ogóle wyobrazić sobie rodzaju szkody, której uczelnia miałaby doznać w związku z rezygnacją ze studiów. W mojej opinii nie ma podstaw do roszczenia o zapłatę czesnego. Niemniej jednak koniecznym wydaje się pisemne odrzucenie roszczenia ze wskazaniem podstaw prawnych w tym zakresie. Jeśli potrzebuje Pani pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu e-mail: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)