2024.06.14 godz. 10:09 Poznań, Wielkopolskie

Czy na podstawie art.30 i art.31 punkt 2 konstytucji jestem zmuszony do tytułowania ludzi? Chodzi o "wysoki sądzie", "panie prezydencie", "panie premierze"...?

Wyjaśnienie sytuacji

Art.31 punkt 2 mówi:"Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje." Nigdzie mogę znaleźć przepisu które zmusza mnie do takiego postępowania. A w sądzie byłem zmuszony do tego, żeby zwracać się " wysoki sądzie" i to według mnie, jest forma poniżania mnie i jednocześnie stawiania sądu ponad. Chciałbym poznać przepisy które zmuszają mnie do takiego zachowania wobec: sądu, premiera, prezydenta etc.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Cze 2024 11:00

Dobre obyczaje i ustalone zwyczaje to regulują. Do Prezydenta można zwrócić się "Proszę Pana" albo "Szanowny Panie". Nie trzeba pisać "Szanowny Panie Prezydencie", ale zwyczaj nakazuje, aby stosować formy grzecznościowe. Niedopuszczalne i lekceważące jest natomiast "Tej, Andrzej". W sądzie podobnie. Można zwrócić się "Panie sędzio", a nawet "Proszę Pana", tylko w tym drugim przypadku sędzia może nie wiedzieć, że to do niego się Pan zwraca - jeżeli nie jesteście sami. Te kwestie regulują ustalone w społeczeństwie zasady, nakazujące szacunek i grzeczność. Z wyrazami szacunku