2024.05.05 godz. 20:38 Katowice, Śląskie

Czy nadgodziny powinny być dodatkowo płatne?

Wyjaśnienie sytuacji

Nadgodziny w mojej pracy wypłacane są za normalną stawkę a wyczytałem że powinny być dodatkowo płatne. Chciałbym się dowiedzieć od kiedy i ile płatne powinny być płatne nadgodziny i soboty w pracy

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Maj 2024 21:18

Zgodnie z art. 151(1) § 1 Kodeksu pracy - "Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości: 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:" w nocy i w czasie - ogólnie rzecz biorąc - standardowo wolnym od pracy dla pracownika (niedziele, święta, dni wolne), oraz "50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu". Z wyrazami szacunku