2020.03.06 godz. 17:42 Bieruń Stary, Śląskie

Czy należą mi się alimenty dla mnie po rozwodzie z mężem?

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem z mężem prawie 10 lat po ślubie. Mamy dwoje dzieci 6 i 5 lat. Syn jest dzieckiem niepełnosprawnym wymagającym opieki innej osoby, dlatego ja nie pracuje zawodowo i otrzymuje świadczenia od Państwa 2200zl Córka również ma aktualnie orzeczenie o niepełnosprawności,ale jest dzieckiem samodzielnym. Mąż pracuje. Zarabia około 3.500-4000zl Czy po rozwodzie oprócz alimentów na dzieci należałyby mi się również jakieś alimenty od niego, ja nie mogę podjąć pracy z racji opieki nad synem. Dzieci chodzą teraz do prywatnego przedszkola,mają dodatkowe zajęcia, terapie płatne.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Patrycjusz Miłaszewicz

Góra, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Mar 2020 10:43

Dzień dobry, proszę mieć na uwadze, iż Sąd w wyroku rozwodowym orzeka, który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia, chyba że małżonkowie zgodnie wniosą o to aby Sąd nie orzekał o winie stron. Jest to niezwykle istotne bowiem, małżonek który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku może domagać się alimentów. Ponadto w przypadku uznania małżonka za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżonek niewinny może domagać się alimentów jeżeli rozwód spowoduje pogorszenie jego sytuacji materialnej. Z poważaniem r.pr. Patrycjusz Miłaszewicz.