2022.01.08 godz. 08:40 Warszawa, Mazowieckie

Czy należą mi się pieniądze za okres wypowiedzenia?

Wyjaśnienie sytuacji

Miesiąc temu wypowiedziałam umowę o prace w firmie, w której notorycznie dochodziło do niewypłacania wynagrodzenia przez pracodawcę. Opóźnienia były kilkumiesięczne. Złożyłam wypowiedzenie z winy pracodawcy ze skutkiem natychmiastowym dokładnie wyjaśniając przyczynę. Na świadectwie pracy powód rozwiązania umowy brzmi: "ROZWIĄZANIE UMOWY BEZ WYPOWIEDZENIA PRZEZ PRACOWNIKA". Czy w takim przypadku należy mi się wyplata pieniędzy za okres wypowiedzenia? Dodam że 10.12 powinnam dostac pieniądze na konto za listopad wraz ze zwrotem kosztów za badania.Do tej pory nie dostałam nic,odzewu również brak

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Sty 2022 11:54

Dzień dobry, na początku wskazuję, iż jeśli dana osoba nie zgadza się z danym świadectwem pracy to może wystąpić do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. Zgodnie z art. 97 § 2(1) kp.taki wniosek należy złożyć w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy. Jednakże czytając opisany przez Panią stan faktyczny sądzę, że otrzymała Pani świadectwo około listopada, dlatego aktualnie nie będzie miała Pani możliwości zmiany w świadectwie przyczyny rozwiązania umowy. Może jednak Pani na podstawie art. 99 kp wystąpić na drogę sądową z roszczeniem o odszkodowanie i naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek wydania niewłaściwego świadectwa pracy, jeżeli nie zgadza się Pani z jego treścią. Ponadto w mojej ocenie pracodawca przyczynę rozwiązania z Panią umowy, którą okreśił w świadectwie pracy, opisał zgodnie z dyspozycją przepisu art. 55 § 1(1) kp na skutek, którego przysługuje Pani odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W odniesieniu do powyższego moim zdaniem winna Pani skierować do swojego poprzedniego pracodawcy wezwanie do zapłaty określonej kwoty w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia wobec rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, co znajdzie swoje uzasadnienie w przywołanym powyżej przepisie z art. 55 § 1(1) kp
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)