2022.04.30 godz. 20:28 Dzierzgoń, Pomorskie

Czy należą się dzieciom jakieś świadczenia po rodzicach

Wyjaśnienie sytuacji

Moi rodzice posiadali własnościowe mieszkanie. Mama zmarła w maju 1998 r. a Tata w lipcu 2019 r. Przed śmiercią przekazał aktem notarialnym o tzw. dożywocie to mieszkanie swojej wnuczce, która przyjęła go a uzyskane mieszkanie sprzedała inwestując pieniądze w budowę nowego domu. Rodzice mieli nas sześcioro dzieci, przy czym jedno już nie żyje (2019 r.) pozostawiła troje dzieci. Moje pytanie jest takie czy nam jako dzieciom w tej sytuacji przysługuje spadek lub inne świadczenie po rodzicach i na jakich zasadach, bo prawdopodobnie tzw. dożywocie wyklucza spadkobierców. Jeśli tak jakie podjąć

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Maj 2022 20:44

Wszyztsko zależy od okoliczności zawarcia umowy dożywocia. Można powalczyć o uznanie, że była to umowa pozorna jeśli faktycznie była tuż przed śmiercią, a ojciec był w złym stanie zdrowia.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)