2020.07.29 godz. 13:57 Lębork, Pomorskie

Czy należy mi się udział w mieszkaniu?

Wyjaśnienie sytuacji

Zmarła moja mama. Jak domniemałem w spadku zostało mieszkanie. Spadkobierców w mojej ocenie było troje: ja, przyrodni brat i moja siostra. Parę miesięcy po pogrzebie dowiedziałem się, że brat jest właścicielem mieszkania od 5 lat. Jak twierdzi , odkupił 5 lat temu mieszkanie od mamy. Zadzwoniłem do Spółdzielni Mieszkaniowej i mnie poinformowano, że właścicielem mieszkania jest mój brat. Czy w tej sytuacji coś mi się należy?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Lip 2020 14:54

Dzień dobry, odpowiadając na Pana pytanie, konieczne jest ustalenie, czy Pana mama sprzedała bratu mieszkanie czy je darowała. Jeżeli darowała to przysługuje Panu zachowek od brata, a jeżeli sprzedała to należy przeanalizować czy nie była to umowa pozorna. Jako spadkobierca może Pan uzyskać wszystkie informacje w spółdzielni lub w sądzie wieczystoksięgowym. Pozdrawiam, adwokat Anna Babiak