2020.02.25 godz. 18:43 Kamienna Góra, Dolnośląskie

Czy należy mi się zadośćuczynienie pieniężne, jeśli nie wytoczyłem pozwanemu sprawy z powództwa cywilnego?

Wyjaśnienie sytuacji

Zostałem pobity. Leżałem w szpitalu nie spełna 7 dni. do pełych 7 dni brakło kilka godzin. Mam całą historię z jedego i z drugiego szpitala. Sprawa trafiła do sądu 7 miesięcy po pobiciu. dostałem wezwanie na sprawę do sądu okręgowego, jednak nie stać mnie na adwokata. Czy w takiej sytuacji mam szanę starać się o zadość uczynienie pieniężne?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Lut 2020 19:43

Szanowny Panie, w toku sprawy karnej może Pan złożyć wniosek o zadośćuczynienie/nawiązkę przed zamknięciem przewodu sądowego, czyli w dużym uproszczeniu dopóki sprawa jest przed Sądem I instancji. Może Pan to zrobić pisemnie jeszcze przed terminem rozprawy (polecam) albo ustnie do protokołu. Gdyby zasądzona kwota Pana nie satysfakcjonowała można złożyć odrębnie pozew do sądu cywilnego. Odnośnie braku środków może Pan wówczas składać wniosek o zwolnienie z kosztów i wyznaczenie pełnomocnika z urzędu. Nawiasem - rozstrój zdrowia przekroczył zapewne 7 dni. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)