2024.07.29 godz. 19:02 Rzeszów, Podkarpackie

Czy należy mi się zwrot kaucji na wynajem mieszkania, z którego zrezygnowałam jeszcze przed wprowadzką?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, 08.06 (sobota) oglądnęłam mieszkanie i podpisałam umowę najmu, ale ponieważ wprowadzić miałam się dopiero po 20.06 umowa została podpisana z taką właśnie datą (data zawarcia 20.06). W tym dniu dostałam też klucze do mieszkania. Po powrocie do domu i przemyśleniu tego na spokojnie zmieniłam zdanie i 10.06 zadzwoniłam do syna właściciela z którym podpisałam umowę aby poinformować go o mojej rezygnacji. Klucze oddałam 13.06, czyli przed pisemną datą zawarcia umowy. Czy mam prawo żądać zwrotu kaucji? Czy właściciel mógł ją zatrzymać na poczet niby miesięcznego wypowiedzenia umowy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sie 2024 10:10

Dzień dobry Jeżeli podpisała Pani umowę najmu z synem właściciela, to czy syn posiadał pisemne pełnomocnictwo od właściciela do zawarcia takiej umowy? Jeżeli nie, to umowa jest nieważna i można żądać zwrotu kaucji - jako nienależnego świadczenia. No chyba, że syn posiada jednak pełnomocnictwo i w razie sporu okaże je. Wtedy trzeba przeanalizować postanowienia umowy pod względem możliwości wypowiedzenia umowy. Z wyrazami szacunku