2020.01.12 godz. 16:47 Leszno, Wielkopolskie

Czy należy się dzień wolny za pracę w niedzielę?

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem Kierowcą zawodowym zatrudnionym na Umowę o pracy pełen etat. Czy za pracę w niedzielę (np. 4 godziny) należy się dzień wolny do wykorzystania? Jeśli tak, to jaki musi być minimalny czas pracy w niedzielę, aby otrzymać dzień wolny do wykorzystania?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Spychała

Piekary Śląskie, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2020 23:23

Zgodnie z art 151^10 pkt 5 w zw. z art. 151^11 kodeksu pracy pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia.