2024.09.24 godz. 15:41 Kłodzko, Dolnośląskie

Czy należy się postojowe jeżeli miejsce pracy zostało zalane podczas powodzi ?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, podczas powodzi zalane po sufit zostało miejsce mojej pracy (salon fryzjerki), moje miasto jest objęte stanem klęski żywiołowej, szef mnie nie zwolnił ani nie przydzielił żadnej innej pracy, jestem zatrudniona na umowę o pracę cały etat na czas nieokreślony, czy w tej sytuacji jeśli siedzę w domu ale zwolniona nie zostałam należy mi się postojowe, jeśli tak to w jakiej kwocie jeżeli mam umowę na 5400zl brutto za miesiąc pracy ? Oraz do kiedy szef ma obowiązek je wypłacić jeśli coś się nalezy ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Wrz 2024 12:04

Dzień dobry, przyjmuje się w takiej sytuacji, że jest należne wynagrodzenie postojowe (art. 81 Kodeksu pracy) w wysokości 60% wynagrodzenia za czas pozostawania w gotowości do wykonywania pracy. Gdyby miesięczne wynagrodzenie za tenże miesiąc miało w takiej sytuacji spaść poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę, to przyjmuje się wynagrodzenie minimalne. Pozdrawiam, adw. Michał Filec