2023.03.21 godz. 15:38 Konstantynów Łódzki, Łódzkie

Czy należy się zachówek w sytuacji gdy testament został zpisany 20 lat temu.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Ponad 20 lat temu Mama spisała testament na trójkę rodzeństwa są to udziały w działce z domem . 1.5 roku temu mama zmarła, siostra chce teraz ubiegać się o zachowek po zmarłym rodzicu, czy w przypadku sporządzonego przed laty testamentu nadal należy jej się zachówek ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Mar 2023 09:37

Termin, w którym możliwe jest dochodzenie zachowku liczy się od momentu otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) a nie od dnia sporządzenia testamentu. Tym samym odpowiadając na pytanie - tak, siostra może wnosić o zachowek (o ile nie została wydziedziczona w testamencie). Na wysokość zachowku wpływ ma wiele czynników, dlatego zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl