2024.01.29 godz. 19:14 Poznań, Wielkopolskie

Dom nie na swojej dzialłce

Wyjaśnienie sytuacji

Czy niebędąc właścicielem działki, moge stac sie właścicielem samego domu lub współwłaścicielem i miec z niego jakies korzyści ? Czy mozna spisać z właścicielem działki jakas umowę miedzy soba zeby wartos domu wspólnie wybudowanego na jego dzialłce rowniez należała dla mnie jak i dla niego?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Sty 2024 20:10

Artykuły 232-240 Kodeksu Cywilnego regulują kwestie związane z umowami o udzielenie prawa użytkowania wieczystego, które dotyczą korzystania z cudzego gruntu na czas oznaczony, albo długotrwały (wieczysty). Zgodnie z tymi przepisami, osoba korzystająca z prawa użytkowania wieczystego (użytkownik wieczysty) ma pewne prawa związane z daną nieruchomością, ale nie staje się formalnym właścicielem gruntu.